News and Highlights

Sailor wins seventh Army Forces Triathlon, as Navy dominates the field
Navy Lt. Cmdr. Kyle Hooker of the Pentagon rides to his seventh gold medal during the 2024 Armed Forces Triathlon Championships was held at Naval Base Ventura County, Calif., June 26-30. Service members from Army, Marine Corps, Navy (with Coast Guard) and Air Force (with Space Force) battled alongside the Canadian forces for gold. (U.S. Army photo by Master Sgt. Sharilyn Wells/USACAPOC(A) PAO)
June 30, 2024 - Navy Lt. Cmdr. Kyle Hooker raised his arms as he won his seventh Armed Forces Triathlon championship on an overcast day at Point Mugu Beach Saturday. 

Military triathletes to test mettle in annual Armed Forces championship
2023 Armed Forces Triathlon Championship hosted by Naval Base Ventura County, California on April 1.  The Armed Forces Championship features teams from the Army, Marine Corps, Navy (with Coast Guard runners), and Air Force (with Space Force Runners).  Department of Defense Photo by Mr. Steven Dinote - Released.
June 28, 2024 - Athletes from every service branch will compete to determine the top triathletes in the military at the 2024 Armed Forces Triathlon Championship this weekend. 

Individual Results

Collapse All Expand All
 INDIVIDUAL WOMEN RESULTS - OPEN

Gold:  ENS Hannah Walz, NAS Pensacola, FL - Navy - 2:09:13
Silver:  Capt Samantha Skold, JB Elmendorf-Richardson, AK - USAF - 2:10:17
Bronze:  LTJG Carolyn Riggs, NAS Kingsville, TX - Navy - 2:12:18
4th Place:  CPT Danielle Nuszowski, USAG Hawaii; HI - Army - 2:16:13
5th Place:  Maj Erica Kao, Forst Sam-Houston, TX - USAF - 2:16:30
6th Place:  2d Lt Jillian Valente, Wright-Patterson AFB, OH - USAF - 2:17:57
7th Place:  1LT Hannah Lang, Fort Liberty; NC - Army - 2:19:42
8th Place:  LTJG Josephine Korenak, JEB Little Creek-Fort Story, Norfolk, VA - Navy - 2:20:19
9th Place:  LT Hayden Cherry*, Coast Guard Yard, Baltimore, MD - Navy - 2:20:33
10th Place:  2ndLt Sophie Tasker, MCAS Futenma, Okinawa - USMC - 2:20:54
11th Place:  CPT Victoria Haag, Fort Campbell; KY - Army - 2:26:27
12th Place:  1stLt Mary Poltrack, Camp Gonsalves, Okinawa - USMC - 2:26:52
13th Place:  1stLt Sophie Svoboda, MCAS Miramar, CA - USMC - 2:33:35
14th Place:  1stlt Tara DeGeorge, Barksdale AFB, LA - USAF - 2:33:44
15th Place:  Maj Melissa Hawk, Nellis AFB - USAF - 2:34:25
16th Place:  LT Olivia Morrell, NMOC, Kiln, MS - Navy - 2:35:59
17th Place:  Capt Hannah Montague, MCB Quantico, VA - USMC - 2:38:00
18th Place:  CPT Samantha Decapua, Fort Belvoir; VA - Army - 2:43:44
19th Place:  MAJ Holly Weaver, Ft Stewart/Hunter Air Field; GA - Army - 2:56:46
20th Place:  1stLt Erin Scudder, MCB Hawaii - USMC - DNF

 INDIVIDUAL WOMEN RESULTS - MASTERS

Gold:  Maj Esther Willet, F.E. Warren AFB, WY - USAF - 2:19:39                                
Silver:  Col Christine Houser, MCB Camp Pendleton, CA - USMC - 2:24:49                                
Bronze:  MAJ Christyn Gaa, Fort Bliss; TX - Army - 2:28:13                                
4th Place:  Col Melissa Tallent, Camp H.M Smith, HI - USAF - 2:30:09                                
5th Place:  LT Adrienne Law, Navy Reserve Center, North Island, CA - Navy - 2:37:40                                
6th Place:  MAJ Christine Krueger, George Washington University - Army - 2:39:46                                
7th Place:  LCDR Meaghan Foster, Naval Base Point Loma, San Diego, CA - Navy - 2:57:16    

 INDIVIDUAL MEN RESULTS - OPEN

Gold:  LCDR Kyle Hooker, The Pentagon, Washington, DC - Navy - 1:49:28                                
Silver:  PO2 Kyle Warrick, Naval Base San Diego, CA - Navy - 1:53:54                                
Bronze:  2d Lt Samuel Busa, NAS Pensacola, FL - USAF - 1:55:42                                
4th Place:  MAJ Nicholas Sterghos, Army Reserves - Army - 1:56:41                                
5th Place:  Maj Joel Bischoff, Creech AFB, NV - USAF - 1:56:56                                
6th Place:  LT Timothy Parker, Naval Reserve Center San Antonio, TX - Navy - 1:57:15                                
7th Place:  Lt Col Scott Tonder, USAF Academy, CO - USAF - 1:57:27                                
8th Place:  LCDR Ian King*, Station St. Louis, MO - Navy - 1:57:40                                
9th Place:  LCDR Patrick Trabert, Naval Base Kitsap, Bangor, WA - Navy - 2:00:30                                
10th Place:  CPT Cole Garriott, Army Reserves - Army - 2:01:06                                
11th Place:  LCDR Patrick Dougherty, Naval Base San Diego, CA - Navy - 2:01:10                                
12th Place:  1LT Nolan Pierce, Fort Jackson; SC - Army - 2:01:31                                
13th Place:  TSgt Michael Gannon, Utah ANG, UT - USAF - 2:02:13                                
14th Place:  1LT Maxwell Galbraith, Fort Leonard Wood; MO - Army - 2:03:36                                
15th Place:  CPT Ryan Derrick, Army Reserves - Army - 2:03:53                                
16th Place:  Maj Joshua Banks, Pentagon, VA - USAF - 2:05:13                                
17th Place:  MAJ Marcus Farris, Joint Base Lewis-McChord; WA - Army - 2:05:40                                
18th Place:  2d Lt Joseph Skotnicki, Wright-Patterson AFB, OH - USAF - 2:05:47                                
19th Place:  Maj Tyler Winters, MCB Camp Lejeune, NC - USMC - 2:07:55                                
20th Place:  Capt John Marino, MCAS New River, NC - USMC - 2:09:45                                
21st Place:  CPT Patrick New, Fort Bliss; TX - Army - 2:10:09                                
22nd Place:  MSgt Joshua Johnson, Ellington Field, TX - USAF - 2:16:11                                
23rd Place:  Maj Alex Westerholm, MCB Camp Pendleton, CA - USMC - 2:18:28                                
24th Place:  MSgt Chad Holladay, Camp Hansen, Okinawa - USMC - 2:18:28                                
25th Place:  1stLt Ryan Waters, MCB Camp Lejeune, NC - USMC - 2:19:43                                
26th Place:  1stLt Joseph Clingerman, Camp Mujuk, Korea - USMC - 2:21:53                                
27th Place:  Capt Anthony Osorio, MCB Camp Pendleton, CA - USMC - 2:34:22                                
28th Place:  SN Christopher Schroeder*, Naval Station Newport, RI - Navy - DNF    

 INDIVIDUAL MEN RESULTS - MASTERS

Gold:  CDR Nicholas Collier, USNORTHCOM HQ Peterson SFB, CO - Navy - 1:58:53                                
Silver:  LtCol Jonathan Mason, Fort Liberty, NC - USAF - 2:00:00                                
Bronze:  LtCol Kenneth Corigliano, Bolling AFB, DC - USAF - 2:04:34                                
4th Place:  COL Bryan Dunker, Peterson Space Force Base, CO - Army - 2:08:54                                
5th Place:  Col Joseph Galvin, MCB Camp Lejeune, NC - USMC -  2:35:34                                
6th Place:  MSgt Chazaray Contreres, MCB Camp Lejeune, NC - USMC - 2:58:11    

Team Results

Collapse All Expand All
 WOMEN TEAM RESULTS (3 of 5 top racers score)
1st Place   Navy     Team Score -  12 pts
               
Place Athlete   Time
1 ENS Hannah Walz, NAS Pensacola, FL 2:09:13
3 LTJG Carolyn Riggs, NAS Kingsville, TX 2:12:18
8 LTJG Josephine Korenak, JEB Little Creek-Fort Story, VA 2:20:19
9 LT Hayden Cherry*, Coast Guard Yard, Baltimore, MD 2:20:33
16 LT Olivia Morrell, NMOC, Kiln, MS 2:35:59
     
               
               
2nd Place   USAF     Team Score -  13 pts
               
Place Athlete   Time
2 Capt Samantha Skold, JB Elmendorf-Richardson, AK 2:10:17
5 Maj Erica Kao, Forst Sam-Houston, TX 2:16:30
6 2d Lt Jillian Valente, Wright-Patterson AFB, OH 2:17:57
14 1stlt Tara DeGeorge, Barksdale AFB, LA* 2:33:44
15 Maj Melissa Hawk, Nellis AFB 2:34:25
     
               
               
3rd Place   Army     Team Score -  22 pts
               
Place Athlete   Time
4 CPT Danielle Nuszowski, USAG Hawaii; HI 2:16:13
7 1LT Hannah Lang, Fort Liberty; NC 2:19:42
11 CPT Victoria Haag, Fort Campbell; KY 2:26:27
18 CPT Samantha Decapua, Fort Belvoir; VA* 2:43:44
19 MAJ Holly Weaver, Ft Stewart/Hunter Air Field; GA 2:56:46
     
               
               
4th Place   USMC     Team Score -  35 pts
               
Place Athlete   Time
10 2ndLt Sophie Tasker, MCAS Futenma, Okinawa 2:20:54
12 1stLt Mary Poltrack, Camp Gonsalves, Okinawa 2:26:52
13 1stLt Sophie Svoboda, MCAS Miramar, CA 2:33:35
17 Capt Hannah Montague, MCB Quantico, VA 2:38:00
20 1stLt Erin Scudder, MCB Hawaii DNF
 MEN TEAM RESULTS (5 of 7 top racers score)
1st Place   Navy     Team Score -  26 pts
               
Place Athlete   Time
1 LCDR Kyle Hooker, The Pentagon, Washington, DC 1:49:28
2 PO2 Kyle Warrick, Naval Base San Diego, CA 1:53:54
6 LT Timothy Parker, Naval Reserve Center San Antonio, TX 1:57:15
8 LCDR Ian King*, Station St. Louis, MO 1:57:40
9 LCDR Patrick Trabert, Naval Base Kitsap, Bangor, WA 2:00:30
11 LCDR Patrick Dougherty, Naval Base San Diego, CA 2:01:10
28 SN Christopher Schroeder*, Naval Station Newport, RI DNF
     
2nd Place   USAF     Team Score -  44 pts
               
Place Athlete   Time
3 2d Lt Samuel Busa, NAS Pensacola, FL 1:55:42
5 Maj Joel Bischoff, Creech AFB, NV 1:56:56
7 Lt Col Scott Tonder, USAF Academy, CO 1:57:27
13 TSgt Michael Gannon, Utah ANG, UT 2:02:13
16 Maj Joshua Banks, Pentagon, VA 2:05:13
18 2d Lt Joseph Skotnicki, Wright-Patterson AFB, OH 2:05:47
22 MSgt Joshua Johnson, Ellington Field, TX 2:16:11
               
3rd Place   Army     Team Score -  55 pts
               
Place Athlete   Time
4 MAJ Nicholas Sterghos, Army Reserves 1:56:41
10 CPT Cole Garriott, Army Reserves 2:01:06
12 1LT Nolan Pierce, Fort Jackson; SC 2:01:31
14 1LT Maxwell Galbraith, Fort Leonard Wood; MO 2:03:36
15 CPT Ryan Derrick, Army Reserves 2:03:53
17 MAJ Marcus Farris, Joint Base Lewis-McChord; WA 2:05:40
21 CPT Patrick New, Fort Bliss; TX 2:10:09
               
4th Place   USMC     Team Score -  111 pts
               
Place Athlete   Time
19 Maj Tyler Winters, MCB Camp Lejeune, NC 2:07:55
20 Capt John Marino, MCAS New River, NC 2:09:45
23 Maj Alex Westerholm, MCB Camp Pendleton, CA 2:18:28
24 MSgt Chad Holladay, Camp Hansen, Okinawa 2:18:28
25 1stLt Ryan Waters, MCB Camp Lejeune, NC 2:19:43
26 1stLt Joseph Clingerman, Camp Mujuk, Korea 2:21:53
27 Capt Anthony Osorio, MCB Camp Pendleton, CA 2:34:22

Photo Album

Standings

FINAL WOMEN TEAM STANDINGS
1st Place:  Navy - 12 pts
2nd Place:  USAF - 13 pts
3rd Place:  Army - 22 pts
4th Place:  USMC - 35 pts

FINAL MEN TEAM STANDINGS
1st Place:  Navy - 26 pts
2nd Place:  USAF - 44 pts
3rd Place:  Army - 55 pts
4th Place:  USMC 111 pts